MENÜ

         Normand fenyő   nordmann fenyő   ezüstfenyő   lucfenyő   karácsonyfa   fenyőfa  luc

Kávéfa (Coffea arabica)

 
Kávéfa (Coffea arabica)

Ha sötét, fényes, hullámos szélű levelekkel teli dekoratív cserjét szeretnénk közszemlére tenni, a kávéfa nem fog csalódást okozni.
Fehér, illatos virágaival, piros bogyóterméseivel dísznövénynek is kiváló.

Igénytelen növény ugyan, a földje azonban soha nem száradhat ki, a huzat pedig kimondottan káros a számára. 120 cm-nél magasabbra is megnőhet, de tavaszi visszametszéssel növekedése visszafogható.

A legjobb, ha enyhén savas kémhatású földbe ülteted, aminek a pH-ja 5,5-6,5 között van. Kerüld a túlságosan tömör talajt, inkább lazább, jó áteresztőképességű, levegős legyen.

kávéfa

A kávécserje nagyon gyorsan nőhet, ilyenkor át kell ültetni nagyobb cserépbe. A legjobb időpont erre is a tavasz kezdete. Átültetéskor vizsgáld meg a kávénövény gyökérzetét, és az elhalt részeket távolítsd el. A cserepet, amibe kerül, félig töltsd fel földdel, helyezed bele a cserjét, majd tegyél annyi földet a cserépbe, hogy színültig legyen. 

A kávécserje gondozása során néhányan elkövetik azt a hibát, hogy nyáron kiteszik az erkélyre, ahol közvetlenül éri a napsütés. Igaz, hogy a kávé a trópusi, szubtrópusi éghajlaton honos, ám a direkt napfényt nem kedveli. A kávénövény a félárnyékos helyeken érzi igazán jól magát. Bár nyáron jól érzi magát odakint is, és elviseli, ha melegebb van, a 20 fok körüli hőmérséklet a leginkább kedvező a számára. 

Nyáron tehát kiteheted a szabadba, a fentiek figyelembevételével. Télen viszont fontos, hogy 15 foknál ne legyen körülötte hidegebb, mert akkor ledobja a leveleit. 

A kávécserje öntözésénél az arany középút a tökéletes megoldás: ne száradjon ki a földje, de ne is áztasd el. A legjobb akkor öntözni, ha a földjének felső rétege már kicsit száraz, de alatta még nedves a talaj. Persze csak mértékkel locsolgasd, hogy ne kapjon egyszerre túl sok vizet. 

Két esetben érdemes kicsit növelni a vízmennyiséget:

  • ha a kávénövény fiatalabb,
  • és nyáron, kánikulában.

Tápoldatot az első évben a kávécserje nem igényel. Az ennél idősebb kávénövényt kéthetente érdemes tápoldatozni, márciustól szeptemberig. 

Ha jól csinálod, a növényed szépen fog fejlődni, lehet, hogy valóságos kis kávéfa lesz belőle. Ha megfelelő volt a kávécserje gondozása, a negyedik évben hozhat először termést. A kávévirágból zöld termések lesznek, amelyek az érés során néhány hónap elteltével bepirosodnak. 

Az élénkpiros kávétermés szüretelhető. A piros burok lehántásával előbukkan a sárgás árnyalatú kávébab. A kávébabokat meleg, szellős helyen érdemes kiszárítani. Pár napos szárítás után pedig pörkölheted a saját termesztésű kávébabot. 



Hőigény: Átlagos meleg, a legalacsonyabb téli hőmérséklet 12 °C lehet.

Fényigény: Világos hely, de a napsütéstől távol.

Vízigény: A földjét tartsuk állandóan nedvesen.

Páratartalom: Időnként permetezzük a leveleket.

Szaporítása: Nyáron hajtásdugvánnyal. Gyökereztető szer és talajfűtés szükséges. Még pörköletlen kávébabból a kicsíráztatható.
Asztali nézet